Na czym polega odmładzające działanie komórek macierzystych?

Wraz z wiekiem każdy z nas zaczyna dostrzegać oznaki starzenia na swojej skórze – najpierw subtelne, a z czasem coraz wyraźniejsze. Chociaż to naturalny proces, to nie oznacza, że musimy się mu całkowicie poddawać. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych zabiegów, które mogą pomóc spowolnić, a nawet cofnąć niektóre skutki starzenia się skóry. Jednym z takich zabiegów jest terapia komórkami macierzystymi. Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to komórki o wyjątkowym działaniu – mają zdolność do nieograniczonych podziałów i różnicowania się w inne typy komórek. Dzięki temu mogą przekształcać się w komórki mięśniowe, nerwowe, skórne czy krwiotwórcze, pełniąc różnorodne funkcje w organizmie. To właśnie ta elastyczność czyni je niezwykle cennymi dla medycyny estetycznej i regeneracyjnej. Pozyskiwanie komórek macierzystych odbywa się na różne sposoby, ale w terapiach odmładzających najczęściej korzysta się z komórek pochodzących z tkanki tłuszczowej. Proces ich pozyskiwania jest stosunkowo mało inwazyjny – odbywa się za pomocą liposukcji. Komórki macierzyste pochodzące z własnej tkanki tłuszczowej Pacjenta minimalizują ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji, takich jak alergia.

Odmładzające działanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, nazywane komórkami mezenchymalnymi, mają szereg cennych właściwości, dzięki którym mogą posłużyć w zabiegach odmładzających. Przede wszystkim mają zdolność do stymulowania naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze. Dzięki temu możliwe jest napięcie skóry, spłycenie zmarszczek oraz redukcja przebarwień, a to wszystko z wykorzystaniem potencjału własnego organizmu. Komórki macierzyste przyczyniają się do odbudowy struktury skóry, co prowadzi do jej widocznego odmłodzenia.

Jak wygląda zabieg komórkami macierzystymi na twarz?

Zabieg z użyciem komórek macierzystych rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem specjalistą, który ocenia stan skóry pacjenta i określa, czy taka terapia jest dla niego odpowiednia. W tym celu konieczne jest wykluczenie potencjalnych przeciwwskazań, do których należą: ciąża, karmienie piersią, aktywne choroby nowotworowe czy problemy z krzepliwością krwi.

Zobacz też:  Jak szybko wzmocnić organizm

Pierwszym i najdłuższym etapem procedury jest pobranie tkanki tłuszczowej z miejsc, w których znajduje się jej pod dostatkiem, czyli zazwyczaj z okolic brzucha czy ud. Pobrany materiał jest następnie poddawany procesowi izolacji, podczas którego zostają wyodrębnione komórki macierzyste. Po przygotowaniu preparatu jest on podawany techniką mezoterapii igłowej w obszar zabiegowy. Ten etap wymaga dużej precyzji i doświadczenia ze strony lekarza, aby komórki zostały rozprowadzone równomiernie i pozwoliły na uzyskanie optymalnych rezultatów.

Po zabiegu Pacjent może odczuwać lekkie pieczenie i zauważyć delikatne zaczerwienienie skóry. Objawy zwykle ustępują po kilku dniach. Zaleca się w tym czasie unikać ekspozycji na słońce i stosować ochronę przeciwsłoneczną. Efekty zabiegu są widoczne już po kilku tygodniach, a pełne rezultaty można ocenić po kilku miesiącach, gdy skóra przejdzie pełen cykl regeneracyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Kacper

Kacper Adamski to redaktor bloga, którego pasją są Chiny. Jego niezwykłe zainteresowanie chińską kulturą, historią i językiem przekłada się na szeroki zakres tematów poruszanych na blogu. Kacper dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, zapraszając czytelników do odkrywania fascynującego świata Chin i zgłębiania ich unikalnej tożsamości.

Dodaj komentarz